Sad
Only logged in members can reply and interact with the post.
Join SimilarWorlds for FREE »

Looking for a fresh start....

I need a new job, new life, new start.
Im tired of working and being broke!
I pay my bills but cant afford food, and the food pantry only allows once a month and after that its like stay trying to find more scraps. Food stamps says oh u make too much by 5 dollars a month! Well..now what? I onlu work one job because im a " liability " with my heart condition. Im trying so hard to get better physically, mentally, emotionally, and financially.
I want a better paying job but my area just isnt cutting it! Places to live are not open, a 2 yr wait list for section 8, current landlord is lenient but only for a month..its like i wanna scream....ahhhhhhh..cant get it better no matter what end i try to meet...
Rent due soon, and more bills than i can do on my own..its like make a choice, pay my bills or buy my meds? I am all alone since the ex left..divorce took all my savings.. now i know others are a lot worse off, but this is the 4th time ive been in this predictable situation! I tryst God, but im stressed more than ever..can
Anybody else relate?
Top | New | Old
badminton · 61-69, MVIP
Many people are in the same situation.. Expenses, housing costs, are going up up up. We all have to get together and fight for a better life.
YoMomma ·
Maybe you need to reexamine your food shopping habits/content and go with more efficient/healthier foods
CloudAngel80 · 41-45, F
@YoMomma so that you are AWARE of my shopping habbits, i ONLY BUY the same items of food, the SAME bills, the SAME items every month. My pay HAS NOT increased, yet each item has!
My eating habbits- one bunch of bannannas at walmart WAS .96 cents per pound..8 months ago! Now $1.89 per pound..six banannas.
One box of assorted always save instant oatmeal..8 months ago, $2.34 for 12, now 4.65!
Lunch meat, not deli, not name brand..$5.62 for one pound 8 months ago..now its $7.88!
Then a 40 pack of bottled water, $4.62 and one gallon of sweet tea, $3.69.
2 loaves of plain white bread, $4.00 and one package of not name brand cheese slices, $1.89..now, Tell me how in the world thats a months worth of food? But i buy the same stuff every single month.
Then, my bills
Rent $600
Gas and electricity $150
Water and sewer $55
Trash services $65
Per month, and car payments $400 and car insurance $250 a month, cheap cell phone $80 a month.
NO CABLE, NO INTERNET, NO COMPUTER, NO SATELITE, NO GOING OUT TO EAT.
I work 6 hrs per day 5 days per week $13 an hr. Now tell me how to " change my situation " anybody less than that and making it? I have 45 dollars saved after all bills, and 25 is gas to and from work..so that sums it up. NO FAMILY living to help..so tell me how? Tell me ANY SUGGESTIONS that make it make sense?

 
Post Comment